Pogosta vprašanja

Vnesite iskalni niz in kliknite Poišči oz. preglejte pogosta vprašanja.

Išči 

Če želite informacijo o tem ali vam je bil informativni izračun dohodnine izdan, vnesite v iskalnik svojo davčno številko in kliknite gumb Poišči.

Če želite informacijo o tem, ali ste kot fizična oseba upravičeni do nakupa goriva za kmetijstvo, vnesite v iskalnik svojo enolično identifikacijsko oznako, ki je sestavljena iz davčne številke in zadnjih treh številk enotne matične številke občana (EMŠO). Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik preveri upravičenost do nakupa goriva za kmetijstvo z vnosom davčne številke. Upravičenec mora v zaprtem delu portala eDavki v okviru vpogleda »NF-KmetDizel - Pregled in urejanje kupcev goriva za kmetijstvo« vnesti ime, priimek in davčno številko osebe, ki bo opravljala nakup goriva za kmetijstvo v imenu upravičenca. V tem primeru bo informacijski sistem davčnega organa tej osebi dodelil enolično identifikacijsko oznako, sestavljeno iz davčne številke pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika in zadnjih treh številk enotne matične številke osebe (EMŠO), ki bo opravljala nakup goriva za kmetijstvo v imenu upravičenca.

Gumb Iskanje Google omogoča iskanje po spletni strani Finančne uprave.

Kako storniram obrazec oz. kako postopam, če obrazca ni mogoče stornirati?
 
1. DDV obrazci: Če imate obdobje še na voljo (zakonski rok oddaje dokumenta še ni potekel in na predhodnem dokumentu niste označili, da zahtevate vračilo), obrazec enostavno še enkrat oddajte (kot bi dokument oddajali prvič). Upoštevan bo zadnji oddan dokument za isto obdobje. V primeru, da obdobja nimate več na voljo boste popravek vključili v tekočem obdobju. Več o popravkih DDV obrazcev: ../OpenPortal/Pages/Faq/Faq.aspx
2. REK obrazci: Odprete oddan REK obrazec in ga stornirate. Storno obrazca se uporablja le v primerih, ko ste vpisali napačen datum izplačila, mesec izplačila ali ste izbrali napačno vrsto dohodka. Več: http://www.datoteke.fu.gov.si/eDavki/Navodila_za_izpolnjevanje_rek.pdf
3. DDPO in DDD-DDD: Zadnji oddan obračun za določeno obdobje bo upoštevan.
4. Dohodninski obrazci: Zadnji oddan obrazec za določeno obdobje bo upoštevano.

Več o samih popravkih lahko poiščete med pogostimi vprašanji: ../Pages/Faq/Faq.aspx

Kako spremenimo podatke (naslov, e-mail)?
 
Če želite spremeniti elektronski naslov za namene obveščanja o elektronsko odloženem dokumentu, potem je potrebno oddati obrazec eVročanje-POS (eVročanje - Prijava/Odjava/Sprememba podatkov).

Vse ostale spremembe je potrebno sporočiti na pristojni FU z obrazcem in sicer fizične osebe z DR-02 (Prijava za vpis fizične osebe v davčni register), fizične osebe, ki opravljajo dejavnost z DR-03 (Prijava za vpis dejavnosti fizične osebe v davčni register) in pravne osebe z obrazcem DR-04 (Prijava za vpis pravne osebe v davčni register). Obrazec lahko zavezanec odda tudi kot NF-LD, preko sistema eDavki.

Obrazec DR-02 in pojasnila se nahajajo pod rubriko Prebivalstvo, klik na Prijava za vpis podatkov fizične osebe v davčni register.
Obrazec DR-03 in pojasnila se nahajajo pod rubriko Fizične osebe z dejavnostjo, klik na Vpis podatkov o dejavnosti v davčni register.
Obrazec DR-04 in pojasnila se nahajajo pod rubriko Pravne osebe, klik na Vpis podatkov pravne osebe v davčni register.

Popravek obračuna davčnega odtegljaja na podlagi 54.a člena ZDavP-2
  Davčni zavezanec lahko v zvezi z izvršitvijo sodbe, izdane v delovnih in socialnih sporih, v dveh mesecih od pravnomočnosti sodbe, predloži popravek obračuna davčnega odtegljaja (REK obrazec) skupaj s prilogo (obrazec Podatki v zvezi s predložitvijo obračuna davčnega odtegljaja v zvezi z izvršitvijo sodbe, izdane v delovnih in socialnih sporih), na kateri obrazloži razloge, zaradi katerih je predložil popravek REK obrazca in hkrati priloži tudi sodbo.  ...
Popravek obračuna davčnega odtegljaja na podlagi 54.a člena ZDavP-2
  Davčni zavezanec lahko v zvezi z izvršitvijo sodbe, izdane v delovnih in socialnih sporih, v dveh mesecih od pravnomočnosti sodbe, predloži popravek obračuna davčnega odtegljaja (REK obrazec) skupaj s prilogo (obrazec Podatki v zvezi s predložitvijo obračuna davčnega odtegljaja v zvezi z izvršitvijo sodbe, izdane v delovnih in socialnih sporih), na kateri obrazloži razloge, zaradi katerih je predložil popravek REK obrazca in hkrati priloži tudi sodbo.  ...
Kako lahko popravim oddan obrazec VATR-APP?
 
Zahtevek za mesečna obdobja (najkrajše obdobje je tromesečje):
 
a)    Podatke o že oddanih računih se popravi tako, da se odpre vloženi dokument, na vrhu kliknite Popravek - klik na Uredi, popravite podatke in dokument oddate.
 
 
b)    Če pozabite poročati o nabavi in uvozu blaga ali storitve, ni možno s popravkom dodati nove nabave in uvoze blaga ter storitve, ampak je potrebno ta "pozabljeni račun" ALI ga oddati v naslednjem obdobju ALI ga vključiti v letni zahtevek ALI oddati še en original VATR-APP za isto obdobje. Pri tem opozarjamo, da iz Direktive sveta  2008/9//ES iz 16. in 17. člena Direktive nikjer eksplicitno ne izhaja omejitev števila vloženih zahtevkov. Naše tehnične možnosti na eDavkih so zato odprte, seveda pa je na državi refundacije (torej v pristojnosti države, ki odloča o zahtevku), kako bo ravnala. V primeru, da takšne zahtevke zavračajo, morajo seveda navesti tudi zakonsko podlago. Zoper zavrnitev se lahko vlagatelji pritožijo v pisni obliki na državo članico, ki je odločala o zahtevku.
 
Pri oddaji obrazca DDV-O sem se zmotil-a. Kako popravim že oddan dokument?
 
Če imate obdobje še na voljo (zakonski rok oddaje dokumenta še ni potekel in na predhodnem dokumentu niste označili, da zahtevate vračilo), obrazec enostavno še enkrat oddajte (kot bi dokument oddajali prvič). Upoštevan bo zadnji oddan dokument za isto obdobje.
Če dotičnega obdobja nimate več na voljo, popravek za pretekla obdobja naredite tako, da v naslednjem obdobju (ko bo na voljo) upoštevate spodnja navodila.
Davčni zavezanec vključi vse popravke za pretekla obdobja v tekoči obračun. V polje »Samoprijava/popravek« na dnu obračuna DDV pa se zaradi izračuna in knjiženja obresti vpisujejo samo zneski popravkov, ki povečujejo vrednost obračunanega DDV in so že vključeni v tekoči obračun (samo pozitivne vrednosti). V polje »Samoprijava/popravek« se na primer ne vpisuje popravkov iz četrtega odstavka 39. člena ZDDV-1, na podlagi katerih se popravlja (zmanjšuje) obračunan DDV, zato se ta popravek ne vpiše v polje »Samoprijava /popravek«, vpiše pa se v polja 11, 21, 22 ali 22a obračuna DDV-O.
V primeru popravkov napak iz preteklih davčnih obdobij, ki se jih vključi v tekoči obračun DDV (88.b člen ZDDV-1), se novih polj na vrhu obrazca DDV-O »Samoprijava« in »Vloga za predložitev po roku« ne označi. Navedeni polji se izpolnita le v primeru prve oddaje obračuna DDV po roku, torej naknadne predložitve obračuna DDV v skladu z 88. c členom ZDDV-1.
 
V tekoče obdobje se vpišejo razlike glede na predhodnega. Se pravi, če določen račun ni bil vključen v obračun, se vključi v tekoče obdobje in v polje samoprijava vpišejo samo tisti popravki, ki povečujejo vrednost obračunanega DDV.
 
Želim dodati prilogo k oddanemu VATR-APP obrazcu. Zakaj nimam na voljo gumba Dodaj prilogo?
 
Po oddaji obrazca VATR-APP imate 1 uro časa za dodajanje priloge (gum dodaj prilogo je viden). Če zamudite eno urni rok za dodajanje priloge, priporočamo, da odprite že oddan dokument VATR-APP in na vrhu obrazca kliknite POPRAVEK à ničesar ne popravljajte, dokument samo ponovno oddajte. Po oddaji popravka imate ponovno le 1 uro časa, da dodate PRILOGO.
Kakšna je razlika med obrazcema NF-lastni dokument in NF-priloga?
 
1. Storitev Lastni dokument je namenjena oddaji dokumentov, ki niso na voljo kot obrazec v eDavkih (npr. pritožbe, razne vloge in sporočila davčnemu organu, pojasnilo o popravku davčnega obračuna, račun, pogodba…). Vse dokumente, oddane preko storitve Lastni dokument, prejme glavna pisarna za zavezanca za davek krajevno pristojnega davčnega urada.
2. Vloženemu dokumentu (obrazcu, vlogi) lahko priložite datoteko kot prilogo, če obrazec to omogoča. Postopek vlaganja prilog je podoben vlaganju obrazcev. Vsaka priloga se podpiše in velja kot dokument.
Največje število prilog k posameznemu dokumentu je 10. Velikost posamezne priloge je omejena na največ 5 MB.
Pri oddaji obrazca OPSVZ mi javi napako: ˝Glede na podatke v predpisanem registru, ne smete izbrati Zavezanec uveljavlja oprostitev plačila prispevkov na podlagi prvega vpisa v predpisan register.˝
 
Zavezanec je pred 1. 7. 2013 že opravljal dejavnost, zato je neupravičeno uveljavljal delno oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. V skladu s štirinajstim odstavkom 145. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2 lahko zavezanec uveljavlja delno oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za 2 leti pri prvem vpisu v poslovni register ali v drug register oziroma evidenco, in sicer od 1. 7. 2013 dalje.

Zavezanec mora za obdobje, ko je neupravičeno uveljavljal delno oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, vložiti popravke OPSVZ, sicer bo davčni organ z odločbo v naknadnem davčnem nadzoru odmeril premalo plačane prispevke.
Kako popravim že oddan PD-O? Obdobja nimam več na voljo!
 
Odprite nov obrazec PD-O za obdobje npr. junij 2010 (tekoče obdobje). V A del obrazca vpišite podatke, ki pripadajo junijskemu obdobju, v B delu obrazca pa izberite obdobje za npr. april 2010 (obdobje katero popravljate) in v polja vpišite pravilne vrednosti. Potem dokument oddajte.
 
V rubriko B Popravki podatkov za pretekla obdobja se vnaša podatke v naslednjih primerih:
 
- ko za obdobja, katera nimate več na razpolago (podatkov niste oddali, pa jih morate)
- ko obdobja, za katera želite narediti popravek ni na razpolago
 
Se pravi, da popravke vključite v tekočem obdobju. Tekoče podatke vpisujete v A del obrazca, kar morate oddati ˝za nazaj˝ pa vpisujete v B del obrazca.
 
Novosti, dopolnitve, nadgradnja eDavki
 
20. 12. 2018 novostii
DDD-DDD: Obrazec se predizpolni s podatki iz RDZ in prispevki iz OPSVZ za obdobje ujemanja obračuna DDD in obdobij obračunavanja OPSVZ.
DoD-DDPO in DDD-DDD: Impelemntacija obrazca DDPO in DDD za leto 2018. Priprava in oddaja obračunov DDPO in DDD in njihovih popravkov za davčno leto 2018 in vsa naslednja leta možna preko eDavkov (kar je zagotovljeno že od 1.1.2018 dalje). Popravke za leto 2017 in pretekla obdobja je potrebno pripraviti s Silvestrom Fineus/Pelias oz. z drugim programom.

Samoprijava in nadzor
  Ena izmed temeljnih nalog Finančne uprave Republike Slovenije je opravljanje finančnega nadzora. Finančni nadzor je izvajanje splošnih in posameznih ukrepov finančne uprave zaradi nadzora nad zakonitostjo, pravilnostjo in pravočasnostjo izvajanja predpisov, za nadzor nad izvajanjem katerih je pristojna finančna uprava. V kolikor ste zasledili kršitve davčne in carinske zakonodaje, ali ste v postopku nadzora, lahko za določena dejanja izpolnite obrazce, do katerih dostopate glede na področje.  ...
Samoprijava in nadzor
  Ena izmed temeljnih nalog Finančne uprave Republike Slovenije je opravljanje finančnega nadzora. Finančni nadzor je izvajanje splošnih in posameznih ukrepov finančne uprave zaradi nadzora nad zakonitostjo, pravilnostjo in pravočasnostjo izvajanja predpisov, za nadzor nad izvajanjem katerih je pristojna finančna uprava. V kolikor ste zasledili kršitve davčne in carinske zakonodaje, ali ste v postopku nadzora, lahko za določena dejanja izpolnite obrazce, do katerih dostopate glede na področje.  ...
Obračun prispevkov za socialno varnost za delodajalce, ki niso plačniki davka
  Podatki v zvezi s predložitvijo obračuna prispevkov za socialno varnost.  ...
Obračun davčnega odtegljaja za zaposlene pri delodajalcih – fizičnih osebah
  Podatki v zvezi s predložitvijo obračuna davčnega odtegljaja za zaposlene pri delodajalcih, ki so fizične osebe  ...
Rekapitulacijsko poročilo
  Davčni zavezanec, identificiran za namene DDV, ki dobavlja blago znotraj Unije ali opravlja storitve, za katere je v skladu s 196. členom Direktive o DDV plačnik DDV prejemnik storitve, davčnim zavezancem s sedežem v drugi državi članici, mora predložiti rekapitulacijsko poročilo. Prav tako mora predložiti to poročilo tudi, ki opravi prenos blaga iz Slovenije v drugo državo članico v okviru ureditve za skladiščenje na odpoklic.  ...
Rekapitulacijsko poročilo
  Davčni zavezanec, identificiran za namene DDV, ki dobavlja blago znotraj Unije ali opravlja storitve, za katere je v skladu s 196. členom Direktive o DDV plačnik DDV prejemnik storitve, davčnim zavezancem s sedežem v drugi državi članici, mora predložiti rekapitulacijsko poročilo. Prav tako mora predložiti to poročilo tudi, ki opravi prenos blaga iz Slovenije v drugo državo članico v okviru ureditve za skladiščenje na odpoklic.  ...
Rekapitulacijsko poročilo
  Davčni zavezanec, identificiran za namene DDV, ki dobavlja blago znotraj Unije ali opravlja storitve, za katere je v skladu s 196. členom Direktive o DDV plačnik DDV prejemnik storitve, davčnim zavezancem s sedežem v drugi državi članici, mora predložiti rekapitulacijsko poročilo. Prav tako mora predložiti to poročilo tudi, ki opravi prenos blaga iz Slovenije v drugo državo članico v okviru ureditve za skladiščenje na odpoklic.  ...
Samoprijava
  Institut samoprijave zavezance za davek spodbudi, da bi morebitne pozneje ugotovljene nepravilnosti v obračunih davka sporočili davčnemu organu. Zavezanec lahko s samoprijavo tudi vloži davčni obračun in davčno napoved po izteku predpisanega roka. Zavezanec v tem primeru ni odgovoren za prekršek, mora pa izpolniti svojo realno davčno obveznost, kar pomeni, da bo ta povečana za obresti s 3% letno obrestno mero.  ...
Samoprijava
  Institut samoprijave zavezance za davek spodbudi, da bi morebitne pozneje ugotovljene nepravilnosti v obračunih davka sporočili davčnemu organu. Zavezanec lahko s samoprijavo tudi vloži davčni obračun in davčno napoved po izteku predpisanega roka. Zavezanec v tem primeru ni odgovoren za prekršek, mora pa izpolniti svojo realno davčno obveznost, kar pomeni, da bo ta povečana za obresti s 3% letno obrestno mero.  ...
Samoprijava
  Institut samoprijave zavezance za davek spodbudi, da bi morebitne pozneje ugotovljene nepravilnosti v obračunih davka sporočili davčnemu organu. Zavezanec lahko s samoprijavo tudi vloži davčni obračun in davčno napoved po izteku predpisanega roka. Zavezanec v tem primeru ni odgovoren za prekršek, mora pa izpolniti svojo realno davčno obveznost, kar pomeni, da bo ta povečana za obresti s 3% letno obrestno mero.  ...
Samoprijava
  Institut samoprijave zavezance za davek spodbudi, da bi morebitne pozneje ugotovljene nepravilnosti v obračunih davka sporočili davčnemu organu. Zavezanec lahko s samoprijavo tudi vloži davčni obračun in davčno napoved po izteku predpisanega roka. Zavezanec v tem primeru ni odgovoren za prekršek, mora pa izpolniti svojo realno davčno obveznost, kar pomeni, da bo ta povečana za obresti s 3% letno obrestno mero.  ...
Samoprijava
  Institut samoprijave zavezance za davek spodbudi, da bi morebitne pozneje ugotovljene nepravilnosti v obračunih davka sporočili davčnemu organu. Zavezanec lahko s samoprijavo tudi vloži davčni obračun in davčno napoved po izteku predpisanega roka. Zavezanec v tem primeru ni odgovoren za prekršek, mora pa izpolniti svojo realno davčno obveznost, kar pomeni, da bo ta povečana za obresti s 3% letno obrestno mero.  ...
Samoprijava
  Institut samoprijave zavezance za davek spodbudi, da bi morebitne pozneje ugotovljene nepravilnosti v obračunih davka sporočili davčnemu organu. Zavezanec lahko s samoprijavo tudi vloži davčni obračun in davčno napoved po izteku predpisanega roka. Zavezanec v tem primeru ni odgovoren za prekršek, mora pa izpolniti svojo realno davčno obveznost, kar pomeni, da bo ta povečana za obresti s 3% letno obrestno mero.  ...
Obračun davčnih odtegljajev od plačil vajencem, dijakom in študentom za obvezno prak. delo (REK-1a)
  Podatki v zvezi s predložitvijo obračuna davčnih odtegljajev od plačil vajencem, dijakom in študentom za obvezno praktično delo.  ...
Obračun davčnih odtegljajev za dohodke iz delovnega razmerja (REK-1)
  Podatki v zvezi s predložitvijo obračuna davčnih odtegljajev za dohodke iz delovnega razmerja.  ...
Obračun davčnih odtegljajev od dohodkov po zdoh-2, ki niso dohodki iz delovnega razmerja (REK-2)
  Podatki v zvezi s predložitvijo obračuna davčnih odtegljajev od dohodkov po ZDoh-2, ki niso dohodki iz delovnega razmerja.  ...
Davek na bilančno vsoto bank
  Obveznost obračunavanja in plačevanja davka na bilančno vsoto bank je urejena v Zakonu o davku na bilančno vsoto bank (ZDBVB). Osnova za davek je bilančna vsota (vrednost sredstev v izkazu finančnega položaja) zavezanca, izračunana kot povprečje vrednosti stanj na vsak zadnji dan meseca v koledarskem letu. Davek se plačuje po stopnji 0,1 % od osnove za davek.

Navedeni davek se je plačeval le za obdobja od 1. 8. 2011 do vključno 31. 12. 2014 in ni več v veljavi.  ...
Politika zasebnosti mobilne aplikacije eDavki
  Politika zasebnosti vsebuje informacije o tem, kateri podatki se zbirajo pri uporabi mobilne aplikacije eDavki (v nadaljnjem besedilu: aplikacija eDavki), kako se podatki obdelujejo in katere pravice ima posameznik glede obdelave osebnih podatkov.  ...
Predložitev davčnega obračuna v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora
  Predložitev davčnega obračuna ali popravka davčnega obračuna v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora je institut, katerega namen je okrepiti sodelovanje zavezanca z davčnim organom, kadar se zavezanec strinja z ugotovitvami inšpektorja. S tem se skrajša čas davčnega inšpekcijskega nadzora, nižje so obresti od dodatno ugotovljene obveznosti, davčni zavezanec pa ni sankcioniran za prekršek.  ...
Predložitev davčnega obračuna v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora
  Predložitev davčnega obračuna ali popravka davčnega obračuna v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora je institut, katerega namen je okrepiti sodelovanje zavezanca z davčnim organom, kadar se zavezanec strinja z ugotovitvami inšpektorja. S tem se skrajša čas davčnega inšpekcijskega nadzora, nižje so obresti od dodatno ugotovljene obveznosti, davčni zavezanec pa ni sankcioniran za prekršek.  ...
Predložitev davčnega obračuna v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora
  Predložitev davčnega obračuna ali popravka davčnega obračuna v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora je institut, katerega namen je okrepiti sodelovanje zavezanca z davčnim organom, kadar se zavezanec strinja z ugotovitvami inšpektorja. S tem se skrajša čas davčnega inšpekcijskega nadzora, nižje so obresti od dodatno ugotovljene obveznosti, davčni zavezanec pa ni sankcioniran za prekršek.  ...
Obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (DDD)
  Fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, ugotavljajo svojo obveznost v obračunu akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti.  ...
Obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti (DDD)
  Fizične osebe, ki opravljajo dejavnost, ugotavljajo svojo obveznost v obračunu akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti.  ...
Davek od dohodkov pravnih oseb (DDPO)
  Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2) ureja plačevanje davka od dohodkov pravnih oseb. Osnova za davek je dobiček, ki ga dosegajo zavezanci z opravljanjem dejavnosti in predstavlja presežek prihodkov nad odhodki, ki so določeni s tem zakonom. Tako se prihodki in odhodki, ugotovljeni v izkazu poslovnega izida v skladu z določbami računovodskih standardov prilagodijo (povečajo in/ali zmanjšajo) glede na določbe ZDDPO-2.  ...
Davek od dohodkov pravnih oseb (DDPO)
  Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2) ureja plačevanje davka od dohodkov pravnih oseb. Osnova za davek je dobiček, ki ga dosegajo zavezanci z opravljanjem dejavnosti in predstavlja presežek prihodkov nad odhodki, ki so določeni s tem zakonom. Tako se prihodki in odhodki, ugotovljeni v izkazu poslovnega izida v skladu z določbami računovodskih standardov prilagodijo (povečajo in/ali zmanjšajo) glede na določbe ZDDPO-2.  ...
Davek od dohodkov pravnih oseb (DDPO)
  Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2) ureja plačevanje davka od dohodkov pravnih oseb. Osnova za davek je dobiček, ki ga dosegajo zavezanci z opravljanjem dejavnosti in predstavlja presežek prihodkov nad odhodki, ki so določeni s tem zakonom. Tako se prihodki in odhodki, ugotovljeni v izkazu poslovnega izida v skladu z določbami računovodskih standardov prilagodijo (povečajo in/ali zmanjšajo) glede na določbe ZDDPO-2.  ...